
Jordan – Vietnam (kampstart søndag 12.00)
(asian 1. halvleg) under 1 mål, 37 units
Odds 1.64
Det stod 2-0 ved pausen i Jordans kamp mod Syrien, men Syrien viste sig så også at være et af slutrundens ringeste hold. I de to andre kampe stod det 1-0 og 0-0. De er favoritter her, skal sandsynligvis være den styrende part. Højst én scoring burde være på agendaen igen før pausen.
Under 2 mål, 29 units
Odds 2.10
Jordans sluttede 1-0, 2-0 og 0-0. Er der sagt nok? To af Yemens kampe sluttede 2-0 og 1-0. Som Jordan spiller, ryger Vietnam næppe ud i en cirkuskamp som mod Irak, der sluttede 3-2.
Uafgjort, 18 units
Odds 3.30
Disse to nationer var i samme kval-spil for overhovedet at komme med til denne slutrunde. I Vietnam i juni 2017 spillede de 0-0. I Jordan i marts 2018 spillede de 1-1.
Thailand – Kina (kampstart søndag 15.00)
Over 2 mål, 31 units
Odds 1.85
I betragtning af oddsene på et lignende spil i den første kamp fra Asian Cup i dag, overrasker det noget, at der er så høje odds på, at der kommer mål her.
Kinas tre gruppekampe bød på tre, tre og to scoringer, mens Thailands bød på fem, ét og to. Thailand har rent faktisk scoret i alle deres gruppekamp i modsætning til Kina, men så også kun holdt Bahrain fra fadet, og Bahrain er ikke just den farligste offensiv.
Der var mindst to scoringer i Kinas seneste syv kampe, og de seneste fem landskampe mellem disse to, havde mindst to scoringer.
Iran – Oman (kampstart søndag 18.00)
(asian 1. halvleg) under 1 mål, 34 units
Odds 1.79
Mod elendige Yemen førte Iran allerede 3-0 ved pausen. Mod lidt stærkere Vietnam kun 1-0 ved pausen. Mod rivalerne Irak stod det 0-0 ved pausen.
Mod gruppens to stærkeste modstandere, Japan og Uzbekistan, blev der scoret én gang før pausen i Omans gruppekampe. Skulle der blive scoret én gang her, ryger indskuddet retur, ellers er der odds 1.79 i gevinst ved nul mål.
Iran vinder og under 2.5 mål, 21 units
Odds 2.90
Det er sjældent, at Iran vinder voldsomme sejre, som deres 50 over Yemen, og Oman er næppe lige så ringe som Yemen. De tabte trods alt kun med ét overskydende mål mod såvel Uzbekistan som Japan.
Til gengæld er Iran gode til at holde nullet. De har endnu ikke indkasseret en kasse. Ved ovennævnte er man dækket af for både 1-0 og 2-0.
Iran under 5.5 hjørnespark, 41 units
Odds 1.46
Iran har ikke været over fem hjørnespark endnu. God jagt!